ijcai-99 Home Page

Technical papers


Theorem Proving
Tuesday Aug. 3, 10.30 - 12.30, Room 456
Session Chair: TBD (to be decided)

Lemma Generation for Model Elimination by Combining Top-Down and Bottom-Up Inference
Marc Fuchs

Cooperation of Heterogeneous Provers
Joerg Denzinger and Dirk Fuchs

UPML: A Framework for knowledge system reuse
Dieter Fensel, Richard Benjamins, Enrico Motta and Bob Wielinga


Nonmonotonic Reasoning 1
Tuesday Aug. 3, 14.00 - 15.30, Room 456
Session Chair: Randy Goebel

Complexity results for propositional closed world reasoning and circumscription from tractable knowledge bases
Sylvie Coste-Marquis and Pierre Marquis

Credulous nonmonotonic inference
Alexander Bochman

Preferred Arguments are Harder to Compute than Stable Extension
Yannis Dimopoulos, Bernhard Nebel and Francesca Toni


Nonmonotonic Reasoning 2
Wednesday Aug. 4, 9.00 - 10.30, Room 456
Session Chair: Bernard Nebel

Abducing Priorities to Derive Intended Conclusions
Katsumi Inoue and Chiaki Sakama

Maximum entropy and variable strength defaults
Rachel A.Bourne and Simon Parsons

On the Relations between Probabilistic Logic and p-CMS
Pierre Hansen, Brigitte Jaumard and A.D Parreira


Nonmonotonic Reasoning 3: Model Checking Methods
Wednesday Aug. 4, 11-12.30, Room 456
Session Chair: Katsumi Inoue

On the Complexity of Model Checking for Propositional Default Logics: New Results and Tractable Cases
Robert Baumgartner and Georg Gottlob

Stable Model Checking Made Easy
Christoph E. Koch and Nicola Leone

Model checking for nonmonotonic logics: algorithms and complexity
Riccardo Rosati


Description Logics 1
Thursday Aug. 5, 10.30-12.00, Room 456
Session Chair: Jim Delgrande

Reasoning in Expressive Description Logics with Fixpoints based on Automata on Infinite Trees
Diego Calvanese, Giuseppe De Giacomo, and Maurizio Lenzerini

Reasoning with Concrete Domains
Carsten Lutz

Computing Least Common Subsumers in Description Logics with Existential Restrictions
Franz Baader, Ralf Kuesters and Ralf Molitor


Description Logics 2
Thursday Aug. 5, 9.00 - 10.00, Room 456
Session Chair: Franz Baader

Multi-Dimensional Description Logics
Frank Wolter and Michael Zakharyaschev

On the relation of resolution and tableaux proof systems for description logics
Ullrich Hustadt and Renate A. Schmidt

Semantics and Models
Thursday Aug. 5, 14.00 - 15.30, Room 456
Session Chair: Jana Koehler

Preferential Semantics for Causal Systems
Maurice Pagnucco, Pavlos Peppas, Mikhail Prokopenko, Norman Y. Foo and Abhaya

C. Nayak Query Evaluation and Progression in AOL Knowledge Bases
Gerhard Lakemeyer and Hector J. Levesque

Axiomatic Foundations for Qualitative/Ordinal Decisions with Partial Preferences
Adriana M. Zapico


Reasoning about Action 1
Friday Aug. 6, 9.00 - 10.30, Room 456
Session Chair: Giuseppe De Giacomo

The Ramification Problem in the Event Calculus
Murray Shanahan

Logic-Based Subsumption Architecture
Eyal Amir and Pedrito U. Maynard-Reid II

Automata Theory for Reasoning About Actions
Eugenia Ternovskaia


Reasoning about Action 2
Friday Aug. 6, 11.00 - 12.30, Room 456
Session Chair: Murray Shanahan

Projection using regression and Sensors
Giuseppe De Giacomo and Hector J.Levesque

Expressive Reasoning about Action in Nondeterministic Polynomial Time
Thomas Drakengren and Marcus Bjareland

A logic of Intention
Xiaoping Chen and Guiquan Liu


Belief Revision
Friday Aug. 6, 14.00 - 15.30, Room 456
Session Chair: Amy Greenwald

Considerations on a Similarity-Based Approach to Beleif Change
James P. Delgrande

Postulates for conditional belief revision
Gabriele Kern-Isberner

An Inconsistency Tolerant Model for Belief Representation and Belief Revision

Samir Chopra and Rohit J. Parikh


Resource-Bounded Reasoning
Friday Aug. 6, 16.00 - 17.30, Room 456
Session Chair: Magnus Boman

Programming Resource-Bounded Deliberative Agents
Michael Fisher and Chiara Ghidini

Exploiting a Common Property Resource under a Fairness Constraint: a Case Study
Michel Lemaitre, Grard Verfaillie and Nicolas Bataille

Maximization of the Average Quality of Anytime Contract Algorithms over a Time Interval
Arnaud Delhay, Max Dauchet, Patrick Taillibert and Philippe Vanheeghe



Case-Based Reasoning 1
Tuesday Aug. 3, 10.30 - 12.00, Room C
Session Chair: Agnar Aamodt

Demand-Driven Discovery of Adaptation Knowledge
David McSherry

Dynamic Refinement of Feature Weights Using Quantitative Introspective Learning
Zhong Zhang and Qiang Yang

Remembering to Add: Competence-preserving Case-Addition Policies for Case Base Maintenance
Jun Zhu and Qiang Yang


Case-Based Reasoning 2
Tuesday Aug. 3, 14.00 - 15.50, Room C
Session Chair: Maurizio Lenzerini

PEBM: A Probabilistic Exemplar Based Model
Andres F. Rodriguez and Sunil Vadera

Toward a Probabilistic Formalization of Case-Based Inference
Eyke Hüllermeier

A Lattice Machine Approach to Automated Casebase Design: Marrying Lazy and Eager Learning
Hui Wang, Werner Dubitzky, Ivo Dntsch and David A. Bell



Challenge Papers 1
Tuesday Aug. 3, 10.30 - 12.00, Room B
Session Chair: Oren Etzioni

Adaptive Web Sites: Conceptual Cluster Mining
Mike Perkowitz and Oren Etzioni

An assessment of submissions made to the Predictive Toxicology Evaluation Challenge
Ashwin Srinivasan, Ross D. King and Douglas W. Bristol

Two fielded teams and two experts: A RoboCup Challenge Response from the Trenches
Milind Tambe, Gal Kaminka, Stacy Marsella, Ion Muslea and Taylor Raines


Challenge Papers 2: Propositional Reasoning and Search
Tuesday Aug. 3, 14.00 - 15.30, Room B
Session Chair: Henry Kautz

Compiling Knowledge into Decomposable Negation Normal Form
Adnan Y. Darwiche

Using Walk-SAT and Rel-Sat for Cryptographic Key Search
Fabio Massacci

SAT-Encodings, Search Space Structure, and Local Search Performance
Holger H. Hoos


Challenge Papers 3: Propositional Reasoning and Search / Planning
Tuesday Aug. 3, 16.00 - 17.00, Room B
Session Chair: Subbarao Kambhampati

On the Use of Integer Programming Models in AI Planning
Thomas Vossen, Michael Ball, Amnon Lotem and Dana Nau

The LPSAT Engine & its Application to Resource Planning
Steven A. Wolfman and Daniel S. Weld


Challenge Papers 4: Bridging Plan Synthesis Paradigms
Thursday Aug. 5, 10.30 - 12.00, Room B
Session Chair: Subbarao Kambhampati

Unifying SAT-based and Graph-based Planning
Henry Kautz and Bart Selman

Temporal Planning with Mutual Exclusion Reasoning
David E. Smith and Daniel S. Weld



Cognitive Modeling 1
Friday Aug. 6, 11.00 - 12.30 , Room 307
Session Chair: Carl Gustaf Jansson

An anthropocentric tool for decision making support
Elisabeth Le Saux, Philippe Lenca, Philippe Picouet and Jean-Pierre Barthelemy

Autonomous Concept Formation
Edwin D. de Jong

Reasoning About Actions in Narrative Understanding
Srinivas Narayanan


Cognitive Modeling 2
Friday Aug. 6, 14.00 - 15.30 , Room 307
Session Chair: Lars Asker

Using a Cognitive Architecture to Plan Dialogs for the Adaptive Explanation of Proofs
Armin Fiedler

Investigating the Emergence of Speech Sounds
Bart G. de Boer

Computer Aided Tracing of Children’s Physics Learning: a Teacher Oriented View
Filippo Neri


Cognitive Modeling 3: Spatial Reasoning
Friday Aug. 6, 16.00 - 17.30 , Room 307
Session Chair: Alessandro Saffiotti

Diagrammatic Proofs
Norman Y. Foo, Maurice Pagnucco and Abhaya C. Nayak

Modeling the Basic Meanings of Path Relations
Christian Kray and Anselm Blocher



Constraint Satisfaction 1
Tuesday Aug. 3, 10.30 - 12.00, Room Aulan
Session Chair: Toby Walsh

A Comparison of Structural CSP Decomposition Methods
Georg Gottlob, Nicola Leone and Francesco Scarcello

Solving Strategies for Highly Symmetric CSPs
Pedro Meseguer and Carme Torras

Extending consistent domains of numeric CSP
Helene Collavizza, Franois Delobel and Michel Rueher


Constraint Satisfaction 2
Tuesday Aug. 3, 14.00 - 15.30, Room Aulan
Session Chair: Pedro Meseguer

The Difference All-Difference Makes
Kostas Stergiou and Toby Walsh

The Symmetric Alldiff Constraint
Jean-Charles Regin

Branch and Bound with Mini-Bucket Heuristics
Kalev Kask and Rina Dechter


Constraint Satisfaction 3
Wednesday Aug. 4, 9.00 - 10.30, Room B
Session Chair: Nicola Leone

Improving search using indexing: a study with temporal CSPs
Nikos Mamoulis and Dimitris Papadias

A new tractable subclass of the rectangle algebra
Philippe Balbiani, Jean-Francois Condotta and Luis Farinas del Cerro

Maximal Tractable Fragments of the Region Connection Calculus: A Complete Analysis
Jochen Renz


Constraint Satisfaction 4
Wednesday Aug. 4, 11.00 - 12.30, Room B
Session Chair: Boi Faltings

Path Consistency on Triangulated Constraint Graphs
Christian Bliek and Djamila Sam-Haroud

A new Method to index and query Sets
Jürg Hoffmann and Jana Koehler

Constraint Propagation and Value Acquisition: why we should do it Interactively
Rita Cucchiara, Marco Gavanelli, Evelina Lamma, Paola Mello, Michela Milano and Massimo Piccardi



Multi-Agent Systems 1
Wednesday Aug. 4, 11.00 - 12.30, Room 307
Session Chair: Moshe Tennenholtz

Sequential Optimality and Coordination in Multiagent Systems
Craig Boutilier

A Protocol-Based Semantics for an Agent Communication Language
Jeremy Pitt and Abe Mamdani

Towards Flexible Multi-Agent Decision-Making Under Time Pressure
Sanguk Noh and Piotr J. Gmytrasiewicz

Multi-Agent Systems 2
Thursday Aug. 5, 10.30 - 12.00, Room 307
Session Chair: Nick Jennings

Risk Control in Multi-agent Coordination by Negotiation with a Trusted Third Party
Shih-Hung Wu and Von-Wun Soo

Shopbots and Pricebots
Amy R. Greenwald and Jeffrey O. Kephart

Be Patient and Tolerate Imprecision: How Autonomous Agents can Coordinate Effectively
Sudhir K. Rustogi and Munindar P.Singh


Economic Models 1
Thursday Aug. 5, 14.00 - 15.30, Room 307
Session Chair: Barbara Grosz

Efficiency and Equilibrium in Task Allocation Economies with Hierarchical Dependencies
William E. Walsh and Michael P. Wellman

Sequential Auctions for the Allocation of Resources with Complementarities
Craig Boutilier, Moises Goldszmidt and Bikash Sabata

Algorithms for Optimizing Leveled Commitment Contracts
Tuomas W. Sandholm, Sandeep Sikka and Samphel Norden


Economic Models 2: Auctions
Friday Aug. 6, 9.00 - 10.30, Room 307
Session Chair: Mike Wellman

An algorithm for optimal winner determination in combinatorial auctions
Tuomas W. Sandholm

Taming the Computational Complexity of Combinatorial Auctions: Optimal and Approximate Approaches
Yuzo Fujishima, Kevin Leyton-Brown and Yoav Shoham

Speeding Up Ascending-Bid Auctions
Yuzo Fujishima, David McAdams and Yoav Shoham



Game Playing 1
Thursday Aug. 5, 9.00 - 10.00, Room 307
Session Chair: Matt Ginsberg

Temporal Coherence and Prediction Decay in TD Learning
Donald F. Beal and Martin C. Smith

Domain-Dependent Single-Agent Search Enhancements
Andreas Junghanns and Jonathan Schaeffer


Game Playing 2
Thursday Aug. 5, 16.00 - 17.00, Room 307
Session Chair: Thomas Hofmann

Decomposition Search: A Combinatorial Games Approach to Game Tree Search, with Applications to Solving Go Endgames
Martin Mueller

GIB: Steps Toward an Expert-Level Bridge-Playing Program
Matthew L. Ginsberg



Applications 1
Friday Aug. 6, 11.00 - 12.30, Room C
Session Chair: Rob Milne

An Effective Ship Berthing Algorithm
Andrew Lim

A Distributed Case-Based Reasoning Application for Engineering Sales Support
Ian Watson and Dan Gardingen

Knowledge Modeling and Reusability in ExClaim
Liviu Badea


Applications 2
Friday Aug. 6, 14.00 - 15.30, Room C
Session Chair: Oskar Dressler

Verifying Integrity Constraints on Web Sites
Mary Fernandez, Dana Florescu, Alon Levy and Dan Suciu

Discovering chronicles with numerical time constraints from alarm logs for monitoring dynamic systems
Christophe Dousson and Thang Vu Duong

Integrating Problem-Solving Methods into CYC
James S. Aitken and Dimitrios Sklavakis


Applications 3
Friday Aug. 6, 16-17.30, Room C
Session Chair: Luca Console

Visual Planning: A Practical Approach to Automated Presentation Design
Michelle X. Zhou

A Case Based Approach to the Generation of Musical Expression
Taizan Suzuki, Takenobu Tokunaga and Hozumi Tanaka

Using Focus Rules in Requirements Elicitation Dialogues
Renaud Lecoeuche, Catherine Barry and Dave Robertson



Learning for Information Retrieval 1
Tuesday Aug. 3, 10.30 - 12.00, Room A
Session Chair: Pedro Domingos

A Machine Learning Approach to Building Domain-Specific Search Engines
Andrew McCallum, Kamal Nigam, Jason Rennie and Kristie Seymore

Domain-Specific Keyphrase Extraction
Eibe Frank, Gordon W. Paynter, Ian H.Witten, Carl Gutwin and Craig G.Nevill-Manning

Learning Rules for Large Vocabulary Word Sense Disambiguation
Georgios Paliouras, Vangelis Karkaletsis and Constantine D. Spyropoulos


Learning for Information Retrieval 2
Tuesday Aug. 3, 14.00 - 15.30, Room A
Session Chair: Ronen Feldman

The Cluster-Abstraction Model: Unsupervised Learning of Topic Hierarchies from Text Data
Thomas Hofmann

Latent Class Models for Collaborative Filtering
Thomas Hofmann and Jan Puzicha

Conceptual grouping in word co-occurrence networks
Anne Veling and Peter van der Weerd


Classification Learning 1
Wednesday Aug. 4, 9.00 - 10.30, Room A
Session Chair: Leslie Kaelbling

Decision Tree Grafting From the All Tests But One Partition
Geoffrey Webb

Constructive Induction: A Version Space-based Approach
Michele Sebag

Process-Oriented Estimation of Generalization Error
Pedro M. Domingos


Classification Learning 2: Support Vector Machines
Thursday Aug. 5, 10.30 - 12.00, Room A
Session Chair: Ralf Herbrich

Transduction with Confidence and Credibility
Craig Saunders, Alex Gammerman and Volodya Vovk

Leave-One-Out Support Vector Machines
Jason Weston


Reinforcement Learning 1
Thursday Aug. 5, 14.00 - 15.30, Room A
Session Chair: Dan Roth

A Near-Optimal Poly-Time Algorithm for Learning a class of Stochastic Games
Ronen Brafman and Moshe Tennenholtz

Efficient Reinforcement Learning in Factored MDPs
Michael Kearns and Daphne Koller

Convergence of reinforcement learning with general function approximators
Vassilis A. Papavassiliou and Stuart J. Russell


Reinforcement Learning 2: Applications
Friday Aug. 6, 11.00 - 12.30, Room A
Session Chair: Henrik Boström

Confidence Based Dual Reinforcement Q-Routing: An adaptive online network routing algorithm
Shailesh Kumar and Risto Miikkulainen

A neural reinforcement learning approach to learn local dispatching policies in production scheduling
Simone C. Riedmiller and Martin A. Riedmiller


Automated Discovery
Friday Aug. 6, 14.00 - 15.30, Room A
Session Chair: Rachel Ben-Eliyahu

Discovering Admissible Model Equations from Observed Data Based on Scale-Types and Identity Constrains
Takashi Washio, Hiroshi Motoda and Niwa Yuji

Finding Relations in Polynomial Time
Gilles Caporossi and Pierre Hansen

Automatic Concept Formation in Pure Mathematics
Simon G. Colton, Alan Bundy and Toby Walsh


Data Mining
Friday Aug. 6, 16.00 - 17.30, Room A
Session Chair: Foster Provost

Efficient Mining of Statistical Dependencies
Tim Oates, Matthew D. Schmill and Paul R. Cohen

Towards Efficient Metaquerying
Rachel Ben-Eliyahu-Zohary and Ehud Gudes

Efficient SQL-Querying Method for Data Mining in Large Data Bases
Son H. Nguyen


Neural Networks 1
Thursday Aug. 5, 10.30 - 12.00, Room Aulan
Session Chair: Alessandro Sperduti

A Potts Spin MFT Network Solving Multiple Causal Interactions
Lotfi Ben Romdhane

SARDSRN: A Neural Network Shift-Reduce Parser
Marshall R. Mayberry and Risto Miikkulainen


Neural Networks 2
Thursday Aug. 5, 16.00 - 17.00, Room Aulan
Session Chair: Paolo Frasconi

Improved Classification for a Data Fusing Kohonen Self Organizing Map Using A Dynamic Thresholding Technique
Odin Taylor, John MacIntyre and John Tait

Generalized Connectionist Associative Memory
Nigel P.Duffy and Arun K. Jagota


Hybrid systems: Neural and Symbolic Processing
Thursday Aug. 5, 14.00 - 15.30, Room Aulan
Session Chair: Ron Sun

Preference Moore Machines for Neural Fuzzy Integration
Stefan Wermter

Processing Symbols at Variable Speed in DUAL: Connectionist Activation as Power Supply
Alexander A. Petrov and Boicho N. Kokinov

Hybrid Thematic Role Processor: Symbolic Linguistic Relations Revised by Connectionist Learning
Jaao Luis G. Rosa and Edson Franozo



Natural Language Processing 1
Wednesday Aug. 4, 9.00 - 10.30, Room Aulan
Session Chair: Oliviero Stock

Situated Grounded Word Semantics
Luc Steels and Frederic Kaplan

Lean Semantic Interpretation
Udo Hahn, Martin Romacker and Katja Markert

The Role of Saliency in Generating Natural Language Arguments
Chris Reed


Natural Language Processing 2
Friday Aug. 6, 11.00 - 12.30, Room Aulan
Session Chair: Maria Teresa Pazienza

Combining Weak Knowledge Sources for Sense Disambiguation
Mark Stevenson and Yorick Wilks

FACILE: Classifying Texts Integrating Pattern Matching and Information Extraction
Fabio Ciravegna, Alberto Lavelli, Luca Gilardoni, Johannes Matiasek, Nadia Mana, Silvia Mazza, Massimo Ferraro, William J Black, Fabio Rinaldi and David Mowatt


Natural Language Processing 3: Learning
Friday Aug. 6, 14.00 - 15.30, Room Aulan
Session Chair: Udo Hahn

Learning in Natural Language
Dan Roth

An Evaluation of Criteria for Measuring the Quality of Clusters
Bhavani Raskutti and Christopher Leckie

Relational Learning for NLP using Linear Threshold Elements
Roni Khardon, Dan Roth and Leslie G. Valiant


Natural Language Processing 4: Information Retrieval
Friday Aug. 6, 16.00 - 17.30, Room Aulan
Session Chair: Doug Appelt

Combining General Hand-Made and Automatically Constructed Thesauri for Query Expansion in Information Retrieval
Rila Mandala, Takenobu Tokunaga and Hozumi Tanaka

Towards Multi-paper Summarization Using Reference Information
Hidetsugu Nanba and Manabu Okumura

How Latent is Latent Semantic Analysis?
Peter M. Wiemer-Hastings



Planning 1
Tuesday Aug. 3, 9.00 - 10.00, Room 307
Session Chair: Sam Steele

Dealing with geometric constraints in game-theoretic planning
Patrick Fabiani and Jean-Claude Latombe

Computational complexity of planning and approximate planning in presence of incompleteness
Chitta R. Baral, Vladik Kreinovich and Raul Trejo


Planning 2: Exploiting Domain Structure
Tuesday Aug. 3, 10.30 - 12.30, Room 307
Session Chair: Susanne Biundo

The Detection and Exploitation of Symmetry in Planning Problems
Maria Fox and Derek Long

From Interaction Data to Plan Libraries: A Clustering Approach
Mathias Bauer

SHOP: Simple Hierarchical Ordered Planner
Dana S. Nau, Yue Cao, Amnon Lotem, and Hector Munoz-Avila


Planning 3: Disjunctive Planning
Tuesday Aug. 3, 14.00 - 15.30, Room 307
Session Chair: Hans Werner Guesgen

Reachability, Relevance, Resolution and the Planning as Satisfiability Approach
Ronen Brafman

Improving Graphplan’s search with EBL & DDB Techniques
Subbarao Kambhampati

To Encode or Not to Encode - linear planning
Ronen Brafman and Holger H. Hoos


Planning 4: Uncertainty and Time Constraints
Wednesday Aug. 4, 9.00 - 10.30, Room 307
Session Chair: Nicola Muscettola

A Possibilistic Planner that Deals with Non-Determinism and Contingency
Emmanuel Guere and Rachid Alami

Highly reactive decision making: a game with Time
Thierry Vidal and Silvia Coradeschi

Real-Time Problem-Solving with Contract Algorithms
Shlomo Zilberstein, Francois Charpillet and Philippe Chassaing


Tuesday Aug. 3, 16.00 - 17.00, Room 307
Session Chair: Steve Chien

Cyclic Scheduling
Denise L. Draper, Ari K. Jonsson, David P. Clements and David E. Joslin

An Iterative Sampling Procedure for Resource Constrained Project Scheduling with Time Windows
Amedeo Cesta, Angelo Oddi and Stephen F.Smith



Qualitative Reasoning 1
Thursday Aug. 5, 14.00 - 15.30, Room B
Session Chair: Peter Struss

Semi-Quantitative Comparative Analysis
Ivayla Vatcheva and Hidde de Jong

A qualitative-fuzzy framework for nonlinear black-box system identification
Riccardo Bellazzi, Raffaella Guglielmann and Liliana Ironi

Generalized Physical Networks for Automated Model Building
Matthew Easley and Elizabeth Bradley


Qualitative Reasoning 2: Spatial Reasoning
Friday Aug. 6, 11.00 - 12.30, Room B
Session Chair: Liliana Ironi

Acquisition of Qualitative Spatial Representation by Visual Observation
Takushi Sogo, Hiroshi Ishiguro and Toru Ishida

Qualitative Outline Theory
Antony P. Galton and Richard C. Meathrel

Qualitative and Quantitative Representations of Locomotion and their Application in Robot Navigation
Alexandra Musto, Klaus Stein, Andreas Eisenkolb and Thomas Roefer


Diagnosis 1
Friday Aug. 6, 14.00 - 15.30, Room B
Session Chair: Adnan Darwiche

Debugging Functional Programs
Markus Stumptner and Franz R. Wotawa

Monitoring Piecewise Continuous Behaviors by Refining Semi-Quantative Trackers
Bernhard Rinner and Benjamin Kuipers

Diagnosis as a Variable Assignment Problem: a case Study in a Space Robot Fault Diagnosis
Luigi Portinale and Pietro Torasso


Diagnosis 2
Friday Aug. 6, 16.00 - 17.30, Room B
Session Chair: Piero Torasso

Utilizing Device Behavior in Structure-Based Diagnosis
Adnan Y. Darwiche

Automatic Diagnosis of Student Programs in Programming Learning Environments
Songwen Xu and Yam San Chee

Structured Modeling Language for Automated Modeling in Causal Networks
Yousri El Fattah



Robotics and Perception 1
Wednesday Aug. 4, 9.00 - 10.30, Room C
Session Chair: Kurt Konolige

Multiple path coordination for mobile robots: a geometric algorithm
Stephane Leroy, Jean-Paul Laumond and Thierry Simeon

Physical Constraints on Human Robot Interaction
Michita Imai, Kazuo Hiraki and Tsutomu Miyasato

State Space Construction by Attention Control
Hiroshi Ishiguro, Masatoshi Kamiharako and Toru Ishida


Robotics and Perception 2
Thursday Aug. 5, 14.00 - 15.30, Room C
Session Chair: Kurt Konolige

A Spatiotemporal/Spatiotemporal-Frequency Interpretation of Apparent Motion Reversal
Todd R. Reed

A context-dependent attention system for a social robot
Cynthia Breazeal and Brian Scassellati


Robotics and Perception 3
Thursday Aug. 5, 10.30 - 12.00, Room C
Session Chair: Dave Kortenkamp

Markov Localization using Correlation
Kurt Konolige and Ken Chou

Tracking many objects with many sensors
Hanna Pasula, Stuart J. Russell, Michael Ostland and Ya’acov Ritov



Search 1
Friday Aug. 6, 9.00 - 10.30, Room 203/204
Session Chair: Attilio Giordana

Search in a Small World
Toby Walsh

Switching from Bidirectional to Unidirectional Search
Hermann Kaindl, Gerhard Kainz, Roland Steiner, Andreas Auer and Klaus Radda

A Divide and Conquer Bidirectional Search: First results
Richard E. Korf


Search 2
Friday Aug. 6, 11.00 - 12.30, Room 203/204
Session Chair: Rich Korf

Improvements to the Evaluation of Quantified Boolean Formulae
Jussi T. Rintanen

An Experimental Study of Phase Transitions in Matching
Attilio Giordana, Marco Botta and Lorenza Saitta

Optimizing recursive information-gathering plans
Eric Lambrecht, Subbarao Kambhampati and Senthil Gnanaprakasam


Genetic Algorithms
Friday Aug. 6, 14.00 - 15.30, Room 203/204
Session Chair: Brian Mayoh

Coevolution, Memory and Balance
Jan Paredis

Genetic Heuristic for Search Space Exploration
Manuel Clergue and Philippe Collard


Friday Aug. 6, 16.00 - 17.30, Room 203/204
Session Chair: Mike Georgeff

Designing Comprehensible Agents
Phoebe J. Sengers

Behavior Networks for Continuous Domains using Situation-Dependent Motivations
Klaus Dorer

Rights, Duties and Commitments between Agents
Leendert WN van der Torre and Yao-Hua Tan


Thursday Aug.5, 14.00 - 15.30, Room 203/204
Session Chair: David Israel

Scalable Temporal Reasoning
Steffen Staab and Udo Hahn

Managing Temporal Uncertainty Through Waypoint Controllability
Paul H. Morris and Nicola Muscettola

A New Framework for Reasoning about Points, Intervals and Durations
Arun K.Pujari and Abdul Sattar



Decision-Theoretic Applications to Controlling Computation
Tuesday Aug.3, 10.30 - 12.00, Room 203/204
Session Chair: Nir Friedman

Reactive Control of Dynamic Progressive Processing
Shlomo Zilberstein and Abdel-Illah Mouaddib

Pre-sending documents on the WWW: A comparative study
David W. Albrecht, Ingrid Zukerman and Ann E. Nicholson

Continual Computation Policies for Allocating Offline and Real-Time Resources
Eric Horvitz


Probabilistic Reasoning and Learning
Tuesday Aug.3, 14.00 - 15.30, Room 203/204
Session Chair: Stuart Russell

On the Role of Context-Specific Independence in Probabilistic Inference
Nevin L. Zhang and David Poole

Exploratory Interaction with a Bayesian Argumentation System
Ingrid Zukerman, Richard McConachy, Kevin B. Korb and Deborah Pickett

Learning Probabilistic Relational Models
Nir Friedman, Lise Getoor, Daphne Koller and Avi Pfeffer


Markov Decision Processes 1
Wednesday Aug.4, 9.00 - 10.30, Room 203/204
Session Chair: Daphne Koller

Computing Near Optimal Strategies for Stochastic Investment Planning Problems
Milos Hauskrecht, Gopal Pandurangan and Eli Upfal

Multi-Value-Functions: Efficient Automatic Action Hierarchies for Multiple Goal MDPs
Andrew W. Moore, Leemon Baird and Leslie P. Kaelbling


Markov Decision Processes 2
Wednesday Aug.4, 11.00 - 12.30, Room 203/204
Session Chair: Thomas Hofmann

A Sparse Sampling Algorithm for Near-Optimal Planning in Large Markov Decision Processes
Michael Kearns, Yishay Mansour and Andrew Y. Ng

Computing factored value functions for policies in structured MDPs
Daphne Koller and Ronald Parr

Bounding the Suboptimality of Reusing Subproblem
Michael H. Bowling and Manuela M. Veloso


Solving Control Problems
Thursday Aug.5, 10.30 - 12.00, Room 203/204
Session Chair: Eric Horvitz

Variable resolution discretization for high-accuracy solutions of optimal control problems
Remi Munos and Andrew W. Moore

Solving Non-Markovian Control Tasks with Neuro-Evolution
Faustino J. Gomez and Risto Miikkulainen

Reinforcement Algorithms Using Functional Approximation for Generalization and their Application to Cart Centering and Fractal Compression
Clifford Claussen, Srinivas Gutta and Harry Wechsler


Alternative Uncertainty Formalisms
Thursday Aug.5, 9.00 - 10.00, Room 203/204
Session Chair: Alessandro Saffiotti

Towards a possibilistic logic handling of preferences
Salem Benferhat, Didier Dubois and Henri Prade

Incremental Learning in a Fuzzy Intelligent System
Yi L. Murphey and TieQi Chen

Webmaster: Sven Olofsson, sveno@dsv.su.se
Last modified: Mon Aug 9 00:03:51 MET DST 1999